stylka.pl

stylka – moda, uroda, zdrowie

wychowywanie dzieci
Dziecko

Wychowywanie dzieci – jak robić to lepiej?

Wychowywanie dzieci to ciągła praca, która nie należy do najłatwiejszych zadań. Każdy rodzic chce, by jego dziecko było odpowiedzialne, samodzielne i umiało poradzić sobie w życiu. Jak pokierować dzieckiem, by dać mu skrzydła niezbędne do rozwoju oraz korzenie, które zachęcą do wracania do rodziny?

Rozmowa – niezbędny element wychowania

Kary i krzyki, które mają zmobilizować dziecko do zachowania, jakiego oczekują rodzice, rzadko kiedy przynoszą zamierzony skutek. Dziecko, które zostaje ukarane za zrobienie czegoś nie tak, jak chce tego rodzic nie uczy się, jedynie zostaje w nim wzbudzona złość oraz poczucie krzywdy.

Chcąc nauczyć dziecko odpowiednich zachowań, trzeba mu tłumaczyć, co powinno zrobić oraz jakie są skutki jego postępowania. Bardzo ważnym elementem rozmowy jest rozpoczęcie konwersacji, gdy dziecko jest gotowe słuchać.

Dziecko, które jest w sytuacji stresowej nie słyszy rodzica. Nie jest w stanie przyswoić komunikatów, które są przekazywane. Rozmowę należy rozpocząć, gdy dziecko jest spokojne i skoncentrowane.

Granice

Wychowywanie dzieci polega na ustanawianiu granic, których dziecko musi przestrzegać. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie nauczyć młodego człowieka funkcjonowania w społeczeństwie.

Warto pamiętać, że dzieci rzadko kiedy słuchają rodziców. Zawsze jednak obserwują. Mówienie dziecku, że nie może kłamać i okłamywanie innych, co nasz maluch dostrzega, wprowadza w życie dziecka chaos. Rodzice muszą się starać, by ich zachowanie było zgodne z normami, które starają się wpoić swojemu maluchowi.

Warto również zwrócić uwagę, że wyznaczenie granic daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Dzieci dobrze czują się, gdy wiedzą co im wolno, a czego nie powinny robić.

Zrozumienie

Wychowanie dzieci to nie tylko napominanie, tworzenie nakazów i zakazów. Dzieci poznają dopiero świat. Są ciekawe i zafascynowane tym co widzą. Zrozumienie nowych rzeczy, obowiązujących norm i zasad nie jest łatwe. Czasami warto postawić się w sytuacji dziecka.

Dzieci, jak każdy człowiek, mogą mieć gorszy dzień, czuć się źle czy mieć problemy z wytłumaczeniem rodzicom problemu, który je nurtuje. Takie sytuacje sprawiają, że mały człowiek złości się, czasem traci cierpliwość. Czasami warto być wyrozumiałym i zrozumieć, jak bardzo dziwny i czasem straszny jest świat dla dziecka.

Wychowywanie dzieci to trudne zadanie. Wymaga cierpliwości, empatii i jednocześnie konsekwencji, by dziecko znało granice, których nie wolno mu przekroczyć, a jednocześnie czuło się bezpiecznie z rodzicami. Miało do niego zaufanie i to właśnie rodzicom powierzało swoje problemy.