Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać?

12 października 2021 niemowlę nie chce spać


Każdy rodzic dba o to, by jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Niemowlęta miewają czasami problemy ze snem. Aby tego uniknąć należy być konsekwentnym, jeśli chodzi o rutynę w ciągu dnia. Przed zaśnięciem dziecko powinna być wyciszone, gdyż niepotrzebne bodźce utrudniają zaśnięcie.

Jakie są przyczyny zaburzonego snu?

Istnieje wiele powodów, dla których niemowlę nie chce spać. Jest to także dość powszechny problem. Niemowlęta, które nie miały oporów przed zasypianiem, mogą również się z nimi zmagać. Nie jest rzeczą łatwą, aby ustalić jednoznacznie przyczyny, dla których niemowlę nie chce zasnąć lub budzi się w nocy. Niektóre dzieci przesypiają całe noce i przez kilka pierwszych lat życia nie dają się we znaki rodzicom. Inne natomiast nie pozwolą na przespanie jednej nocki.

Dlaczego niemowlęta nie śpią?

Każda mama zapewne wie, że noworodek nie przesypia całej nocy bez przerw. Dziecko budzi się przeważnie, ponieważ jest głodne. Jeśli chodzi o niemowlęta, to przyczyną problemów z zaśnięciem może być zbyt wysoka lub niska temperatura w pokoju dziecka. Nie możesz doprowadzić do przegrzania, ani przemarznięcia Twojej pociechy. Pokój powinno wietrzyć się regularnie, a w przypadku zbyt suchego powietrza można ustawić nawilżacz. Należy także sprawdzić, czy Twój maluch lubi spać bardziej ściśnięty, czy potrzebuje dużo swobody na zmianę pozycji. Niekiedy problemem są zaparcia lub ból brzucha, które wynikają z nietolerancji pokarmów, które spożywa matka.

Jak pomóc niemowlęciu, gdy nie może zasnąć?

Aby Twoje dziecko czuło się dobrze, należy wprowadzić do jego życia rutynę. Trzymaj się stałych pór karmienia, kładzenia, kąpieli i zabaw. Znacznie ułatwi to zasypianie nie tylko w nocy, ale także w dzień. Nie czekaj, aż dziecko samo zaśnie ze zmęczenia. Ważne jest także dobre natlenienie dziecka. Wychodźcie regularnie na spacery, a także regularnie otwieraj okno w pokoju. Często problemy ze snem związane są z ząbkowaniem. Możesz wówczas podać delikatny środek przeciwbólowy. Tak samo postępuj, gdy niemowlę gorączkuje. Czasami problemy z zaśnięciem wiążą się z nieco trudniejszymi dolegliwościami, takimi jak infekcje lub kolki. Należy się wówczas skontaktować z pediatrą, aby ustalić dalsze procedury działania.

Spraw, by Twoje dziecko czuło się szczęśliwe

Zdrowie i samopoczucie dziecka jest w dużej mierze uzależnione od stanu zdrowia i samopoczucia matki. Matka w okresie ciąży i karmienia piersią powinna szczególnie zadbać o swoje odżywianie i dobry humor. To wszystko oddziałuje w znaczący sposób na zachowanie niemowlęcia. Jeśli mama będzie szczęśliwa, to dziecko także będzie szczęśliwe i zadowolone. A jeśli oboje będą czuli się dobrze i bezpiecznie, to także sen maluszka będzie spokojniejszy.

Redakcja stylka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

niemowlę nie chce spać
bajka dla dzieci do czytania
katar u niemowlaka

Jesteś zainteresowany reklamą?