Katar u niemowlaka występuje dość często. Jednak inaczej niż w przypadku większych dzieci czy dorosłych, nie można tego bagatelizować i czekać aż sam przejdzie. Długo nieleczony i przedłużający się może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.
Skąd bierze się katar u niemowlaka?
Przyczyny występowania kataru u niemowlaka mogą być różne. Jedną z najczęstszych jest infekcja wirusowa, której przyczyną są tak zwane rhinowirusy. Przenoszone są one drogą kropelkową. Dlatego ważne jest, aby w sezonie przeziębień zainfekowani domownicy minimalizowali kontakt z niemowlakiem. A na pewno nie kichali i nie kaszlali przy nim. Jeśli matka zmaga się z infekcją, to oczywiście nie może zaniechać kontaktu z dzieckiem. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest stosowanie maseczki ochronnej podczas bezpośredniego kontaktu. Innymi przyczynami występowania kataru może być zanieczyszczenie powietrza, szczególnie często spotykane w dużych aglomeracjach lub zimą. Karat u niemowlaka może zostać wywołany przez alergię, co jednak zdarza się bardzo rzadko. Jeśli jednak masz podejrzenie alergii to niezwłocznie skontaktuj się z alergologiem.
Skutki kataru u niemowlaka
Katar nieleczony u niemowlaka może doprowadzić do poważnych powikłań. Jakiego rodzaju mogą wystąpić? Najczęściej prowadzi do bólu głowy, co powoduje, że maluch staje się drażliwy. Możliwa jest także sapka i problemy z oddychaniem. Zaniedbany katar może doprowadzić także nawet do zapalenia ucha, oskrzeli, zatok, a nawet płuc. Dlatego pod żadnym pozorem nie może być bagatelizowany.
Jak leczyć katar u niemowlaka?
Jeśli zauważyłaś, że Twoje dziecko ma katar to nie musisz od razu biec do lekarza. Oczywiście najważniejszą rzeczą jest zareagowanie na niego, a nie czekanie do czasu, aż sam przejdzie. Bo jak zostało wcześniej napisane, nieleczony katar może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Ale istnieje wiele sposobów domowych, które można wypróbować, zanim udasz się do pediatry.
Domowe sposoby na katar u niemowlaka
Domowe sposoby opierają się przede wszystkim na profilaktyce, aby uniknąć kataru. Przede wszystkim musisz regularnie czyścić nos niemowlaka. Powinno się to robić dwa lub trzy razy dziennie przy pomocy soli fizjologicznej lub wody morskiej. Przy katarze skuteczne są inhalacje polegające na wdychaniu gorącej pary wodnej z dodatkami, które udrożniają nos. W pokoju dziecka powinno być także odpowiednie nawilżenie. Zadbaj także o odpowiednią pozycję snu podczas kataru. Najlepiej położyć malucha na brzuszku, a główkę ułożyć kilka centymetrów wyżej od reszty ciała.