Dobroczynne działanie sauny znane jest od lat. Pobyt w saunie sprawia, że poprawia się nasze samopoczucie, toksyny usuwane są z organizmu, a praca naczyń krwionośnych jest wydajniejsza. Kiedy warto skorzystać z sauny, a kiedy należy jej unikać?
Czy sauna jest dobra na katar?
Sauna na przeziębienie nie zawsze jest dobrym pomysłem. Trzeba wiedzieć, że regularne korzystanie z sauny zwiększa odporność, a ciało szybciej radzi sobie ze zmianami temperatur. Również łatwiej jest odkrztusić wydzielinę zalegająca w oskrzelach.
Sauna na przeziębienie nie jest dobrym pomysłem, gdy masz gorączkę. Organizm jest osłabiony, a tym samym bardziej narażony na infekcje. Wysoka temperatura, która panuje w saunie powoduje, że organizm nie ma siły, by podjąć walkę z atakującym go wirusem.
W momencie, gdy organizm trawi gorączka korzystanie z sauny może choremu wyłącznie zaszkodzić. Pogłębienie gorączki, bóle głowy, wymioty, zaburzenia widzenia to tylko niektóre skutki jakie może spowodować sauna. Wysoka temperatura może również doprowadzić do chwilowych omdleń oraz utraty świadomości.
Kiedy warto skorzystać z sauny?
Sauna na przeziębienie to bardzo dobry pomysł, gdy zaczniemy stosować ją w bardzo wczesnym etapie przeziębienia. Delikatne drapanie w gardle powinno być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego i jak najszybciej należy zareagować.
Ciało w saunie ulega szybkiemu nagrzaniu. Uzyskujemy efekt sztucznej gorączki, co zmusza organizm do obrony. Zwiększona produkcja białych krwinek pomaga organizmowi zwalczyć wirusy, które atakują organizm. Bardzo ważne jest, by z sauny skorzystać na wczesnym etapie infekcji. Temperatura ciała nie może przekraczać 37ºC.
Korzystając z sauny na przeziębienie należy również mieć na uwadze innych użytkowników. Osoba chora spowoduje, że wszyscy, którzy wraz z nią skorzystają z sauny, są narażeni na infekcję.
O ile sauna na przeziębienie nie zawsze jest dobrym pomysłem tak problemy z zatokami warto leczyć metodami naturalnymi. Wizyta w saunie to naturalna inhalacja, która może pomóc w uporaniu się z bólem czy przewlekłym zatkaniem zatok. Wyższa temperatura pozwoli nie tylko odetkać nos, ale również uwolnić się od zalegającej wydzieliny.
Pobyt w saunie ma pozytywny wpływ na pracę układu krwionośnego, często leczy zmiany skórne czy problemy reumatyczne. Sauna pomaga się zrelaksować, odprężyć i odzyskać dobre samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że różne rodzaje saun mają temperatury różnej wysokości. Po wyjściu z sauny należy skorzystać z zimnego prysznica i ochłodzić ciało.