Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Typowe objawy przy astygmatyzmie

21 grudnia 2021 Typowe objawy przy astygmatyzmie

Astygmatyzm to jedna z powszechniejszych wad wzroku. Szacuje się, że na świecie żyją z nią około 290 milionów ludzi. Jej przyczyną jest niesymetryczna budowa rogówki lub soczewki, co skutkuje tym, że wpadające do oka światło skupia się w dwóch lub więcej miejscach na siatkówce. Aby widzieć w sposób prawidłowy, światło powinno się jednak skupiać w jednym punkcie. Astygmatyzm może dotykać osoby w różnym wieku.

Typowe objawy astygmatyzmu

Cechą charakterystyczną astygmatyzmu jest utrata ostrości widzenia na różnych odległościach, zarówno z bliska, jak i z daleka. Osoba z tą wadą wzroku może mieć więc zarówno problem z czytaniem, jak i poznawaniem znajomych osób, które są oddalone. Oprócz tego pojawia się trudność z jednoczesnym i ostrym widzeniem linii poziomych oraz pionowych, a także wrażenia refleksów wokół źródeł światła. Osoby z astygmatyzmem często skarżą się na bóle głowy i oczu, ich wzrok szybko się męczy. Nagminnie mrużą one oczy i nimi mrugają, co pomaga im trochę zwiększyć ostrość widzenia. Astygmatyzm najczęściej ma podłoże genetyczne, ale bywa też powodowany stylem życia, np. nadmiernym korzystaniem z telefonu komórkowego w okresie nastoletnim, co prowadzi do zbyt częstej i długiej akomodacji oczu.

Jak korygować astygmatyzm?

Astygmatyzm można w wielu przypadkach leczyć ze pomocą metod laserowych. Wadę wzroku koryguje się również za pomocą odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych. Działają one na tych samych zasadach, pomagając skupić się światłu w sposób prawidłowy na siatkówce, co przywraca prawidłową ostrość widzenia. W tym celu wykorzystuje się specjalne szkła o konstrukcji cylindrycznej. Osoby, które preferują soczewki, mogą zwiększyć swój komfort sięgając po produkt marki Acuvue. Firma opracowała soczewki wyposażone w 4 strefy stabilizacji. Współpracują one z naturalnymi ruchami powiek oraz wykorzystują siłę mrugnięcia do utrzymania soczewki w odpowiedniej pozycji. Posiadają one również zaawansowany składnik nawilżający, chroniąc oczy przed uciążliwymi objawami zespołu suchego oka. To jednak nie koniec zalet. Soczewki Acuvue są również wyposażone w filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Astygmatyzm to uciążliwa wada wzroku, która często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W przypadku zauważenia niepokojących objawów nie ma co zwlekać z wizytą u okulisty. Potwierdzi on występowanie wady oraz pomoże dobrać odpowiednie okulary lub soczewki. Czasami można zdecydować się na zabieg laserowy. Astygmatyzm nie musi być dużym problemem.

Artykuł sponsorowany

Redakcja stylka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Oxybrazja
Typowe objawy przy astygmatyzmie
Czemu należy rzucić palenie

Jesteś zainteresowany reklamą?