stylka.pl

stylka – moda, uroda, zdrowie

jak szybko przytyć
Zdrowie

Jak szybko przytyć bez niszczenia zdrowia?

Jeszcze w 20 wieku za idealną sylwetkę uznawało się wychudzenie organizmu, a widać to było szczególnie w świecie mody. Na szczęście w dzisiejszych czasach znacznie wzrosła świadomość działania naszego organizmu i popularny stał się fitness. Ideałem sylwetki stało się muskularne, wyrzeźbione ciało, a za tym pojawiła się masa pytań, o to, jak zbudować masę mięśniową, czy jak szybko przytyć.

Jak szybko zyskać kilogramy

Warto zaznaczyć, że nic w naszym organizmie nie dzieje się szybko i nagle, a wszystko jest procesem. Nie należy się więc spodziewać, że w miesiąc czy dwa jesteśmy w stanie przytyć, na przykład, 10 kilogramów.

Należy w tym miejscu wskazać różnicę między tkanką tłuszczową a tkanką mięśniową. Pierwszą możemy zbudować, po prostu jedząc dużo i nie jest to szczególnie trudne, bo musimy po prostu jeść więcej niż nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Natomiast żeby zbudować masę mięśniową, musimy ćwiczyć, a nasza dieta musi być bogata w białka, które są głównym budulcem mięśni.

Warto zaznaczyć, że mięśnie nie ważą więcej niż tłuszcz, a mają większą objętość. Oznacza to, że dwie osoby mogą ważyć tyle samo, ale jedna z nich może być otyła, a druga mieć wysportowaną sylwetkę. Za taką sytuację odpowiada proc. tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.

Jak można przytyć w zdrowy sposób?

Słowo „szybko” w przypadku tego procesu może być destrukcyjne. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm ma dany metabolizm, do którego go przyzwyczailiśmy i zmiana nie może być nagła.

Dlatego na początku najlepsze co możemy zrobić, to po prostu stopniowo zwiększać ilość kalorii, którą spożywamy podczas dnia. Warto udać się na badania, żeby dowiedzieć się, jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a nawet zapłacić za profesjonalnie rozpisaną dietę.

Sam zamysł zdobywania kilogramów jest bardzo prosty, bo wystarczy jeść więcej niż nasze zapotrzebowanie kaloryczne. To zapotrzebowanie może się zmieniać, na przykład, w dni treningowe, kiedy dodatkowo spalamy trochę kalorii. Jednak jeśli chcemy, żeby zwiększona masa mięśniowa nie oznaczała rosnącego brzucha, to warto właśnie jednocześnie zwiększać aktywność i jeść powyżej zapotrzebowania kalorycznego. To faktycznie sprawi, że staniemy się więksi, ale nie otyli.

Chcąc zyskiwać kilogramy, nasza dieta powinna zawierać duże ilości białka i jak najmniejsze ilości „pustych kalorii,” a więc słodyczy czy słodkich napojów. Przykładowe produkty sprzyjające zyskiwaniu kilogramów, szczególnie masy mięśniowej o ile ćwiczymy, to jajka, nabiał czy mięso.

Co więcej, jeśli w danym momencie nie możemy dostarczyć białka z pożywienia, to warto zaopatrzyć się w suplementy diety, a więc, na przykład odżywkę białkową, która uzupełni niedobory podczas danego dnia.