Astygmatyzm to jedna z powszechniejszych wad wzroku. Szacuje się, że na świecie żyją z nią około 290 milionów ludzi. Jej przyczyną jest niesymetryczna budowa rogówki lub soczewki, co skutkuje tym, że wpadające do oka światło skupia się w dwóch lub więcej miejscach na siatkówce. Aby widzieć w sposób prawidłowy, światło powinno się jednak skupiać w jednym punkcie. Astygmatyzm może dotykać osoby w różnym wieku.
Typowe objawy astygmatyzmu
Cechą charakterystyczną astygmatyzmu jest utrata ostrości widzenia na różnych odległościach, zarówno z bliska, jak i z daleka. Osoba z tą wadą wzroku może mieć więc zarówno problem z czytaniem, jak i poznawaniem znajomych osób, które są oddalone. Oprócz tego pojawia się trudność z jednoczesnym i ostrym widzeniem linii poziomych oraz pionowych, a także wrażenia refleksów wokół źródeł światła. Osoby z astygmatyzmem często skarżą się na bóle głowy i oczu, ich wzrok szybko się męczy. Nagminnie mrużą one oczy i nimi mrugają, co pomaga im trochę zwiększyć ostrość widzenia. Astygmatyzm najczęściej ma podłoże genetyczne, ale bywa też powodowany stylem życia, np. nadmiernym korzystaniem z telefonu komórkowego w okresie nastoletnim, co prowadzi do zbyt częstej i długiej akomodacji oczu.
Jak korygować astygmatyzm?
Astygmatyzm można w wielu przypadkach leczyć ze pomocą metod laserowych. Wadę wzroku koryguje się również za pomocą odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych. Działają one na tych samych zasadach, pomagając skupić się światłu w sposób prawidłowy na siatkówce, co przywraca prawidłową ostrość widzenia. W tym celu wykorzystuje się specjalne szkła o konstrukcji cylindrycznej. Osoby, które preferują soczewki, mogą zwiększyć swój komfort sięgając po produkt marki Acuvue. Firma opracowała soczewki wyposażone w 4 strefy stabilizacji. Współpracują one z naturalnymi ruchami powiek oraz wykorzystują siłę mrugnięcia do utrzymania soczewki w odpowiedniej pozycji. Posiadają one również zaawansowany składnik nawilżający, chroniąc oczy przed uciążliwymi objawami zespołu suchego oka. To jednak nie koniec zalet. Soczewki Acuvue są również wyposażone w filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Astygmatyzm to uciążliwa wada wzroku, która często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W przypadku zauważenia niepokojących objawów nie ma co zwlekać z wizytą u okulisty. Potwierdzi on występowanie wady oraz pomoże dobrać odpowiednie okulary lub soczewki. Czasami można zdecydować się na zabieg laserowy. Astygmatyzm nie musi być dużym problemem.
Artykuł sponsorowany