W naszej skórze znajduje się wiele mikroorganizmów takich jak bakterie, drożdże czy wirusy, które odpowiadają za budowę zewnętrznej warstwy skóry oraz jej ochronę. Jest to swoista bariera, która chroni nas przed szkodliwym działaniem środowiska na nasz organizm, a więc na przykład promieniami UV czy innymi niebezpiecznymi mikroorganizmami. Zadbanie o zewnętrzną warstwę ochronną poprawi ogólną kondycję skóry, a w głównej mierze odpowiadają za to probiotyki.
Czym są probiotyki?
Probiotyki to mikroorganizmy, swoiste kultury bakterii w warstwie ochronnej naszej skóry, które często nazywane są „dobrymi bakteriami.” Znajdziemy je w produktach spożywczych takich jak jogurt czy kefir. Ich działanie wspomaga pracę jelit, ogólną odporność, walkę z alergią czy nawet otyłością. Nic więc dziwnego, że poza samym pokarmem powstało wiele suplementów z tymi bakteriami.
Natomiast jeśli chodzi o działanie probiotyków bezpośrednio na skórę, to:
– wzmacniają barierę ochronną skóry,
– pomagają leczyć nadwrażliwość skóry,
– pomagają nawadniać skórę, a więc wpływają na jej jędrność,
– zapobiegają powstawaniu zmarszczek,
– są pomocne w walce z trądzikiem, czy popękanymi naczynkami.
Kosmetyki z probiotykiem
Patrząc na właściwości tego związku na skórę, była to tylko kwestia czasu, aż branża kosmetyczna się nim zainteresuje.
Najpopularniejszym kosmetykiem w tej kategorii jest bez wątpienia krem z probiotykiem, który przeciwdziała procesowi starzenia skóry, a więc chociażby powstawaniu zmarszczek. Naturalnie, dzięki właściwościom nawadniającym, ujędrnia skórę, a więc finalnie jest stosowany zarówno przez młode, jak i starsze osoby.
Bez utrzymania odpowiedniej równowagi mikroorganizmów w naszej skórze zaczyna ona pękać, pojawiają się wysypki czy miejscowe podrażnienia. Dlatego kremy czy inne kosmetyki zawierające probiotyki są rekomendowane do codziennego użytku. Poprawiają one ogólną kondycję skóry oraz pomagają w procesie jej oczyszczania.
Wśród kobiet szczególnie popularne są kremy pielęgnacyjne do codziennego użytku, które dzięki obecności probiotyków, pozytywnie wpływają na kondycję skóry, a więc cerę.
Podsumowując
Branża farmaceutyczna promuje probiotyki już od dłuższego czasu z uwagi na ich prozdrowotne działanie. Sama dieta czasem nie wystarczy, a warto zadbać o żyjące w naszym organizmie kultury bakterii, dlatego suplementy diety były bardzo dobrym ruchem w tej branży. Natomiast branża kosmetyczna dostrzegła działanie tych bakterii nieco później, jednak produkty, które je zawierają, stały się od razu bardzo popularne, nie z uwagi na zdrowie, a poprzez korzystne działanie na kondycję skóry, czyli jej wizualny aspekt.