Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak schudnąć w ciąży – nawyki i aktywność

7 lipca 2021 jak schudnąć w ciąży


Ciąża to okres w życiu kobiety, kiedy nie powinna przejmować się swoją wagą, a powinna się zdrowo odżywiać, żeby zapewnić dziecku wszystkie potrzebne wartości odżywcze. Mimo zdrowego odżywiania kobieta naturalnie zyskuje kilogramy podczas ciąży, a zwykle zaczyna walczyć swoją wagą zaraz po ciąży. Istnieje jednak kilka metod, dzięki którym powrót do wagi sprzed ciąży będzie znacznie prostszy.

Ile kobieta tyje podczas ciąży

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu panowało przekonanie, że kobieta w ciąży naturalnie nabiera dużej ilości kilogramów. I faktycznie kobieta w ciąży zyskuje do kilkunastu kilogramów, ale na pewno nie kilkadziesiąt. Jest to mit wynikający z przekonania, że kobieta w ciąży powinna ulegać wszystkich zachciankom, bo to dziecko domaga się jedzenia.

Odliczając wagę dziecka, macicy, płynów owodniowych, czy naturalnego wzrostu piersi w czasie ciąży, waga kobiety wzrasta średnio od 3 do 5 kilogramów (przy zdrowym odżywianiu). Nie jest to więc ogromna ilość kilogramów do zrzucenia, a problem pojawia się, dopiero gdy dana kobieta wyraźnie, miesiącami, przesadza z jedzeniem podczas ciąży.

Jak schudnąć w ciąży?

Jak to często bywa, wszystko sprowadza się trybu życia. To dlatego, że podczas ciąży kobieta mogła pozwolić sobie na więcej. Wreszcie mogła jeść i nie przejmować się kilogramami, bo przecież chodziło o dostarczaniu dziecku wszystkich potrzebnych do prawidłowego rozwoju wartości odżywczych czy witamin. I tu pojawia się problem w postaci nawyku.

Jeśli kobieta przyzwyczaiła się do jedzenia paczki ciasteczek dziennie, czy znacznie podniosła swoje zapotrzebowanie kaloryczne, to bardzo trudno będzie z tym nawykiem wygrać. Podstawą jest zrozumienie, że dziecko nie potrzebuje słodkości, a tego typu zachcianki są obecne podczas ciąży, co warto hamować. Zapotrzebowanie kaloryczne może wzrosnąć, ale zdecydowanie warto zadbać, żeby były to pełnowartościowe, zdrowe i naturalne produkty – zarówno dla siebie, jak i dla dziecka.

Pytanie więc nie powinno brzmieć jak schudnąć podczas ciąży, a jak nie nabrać niepotrzebnych kilogramów. Odpowiedź to po raz kolejny – zdrowe nawyki.

Poza tym, podczas ciąży wcale nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Przede wszystkim warto dużo spacerować, bo czas na świeżym powietrzu zrobi dobrze zarówno matce, jak i maluchowi. Natomiast w ciąży można również ćwiczyć, a towarzyszy temu prosta zasada – można ćwiczyć, ale nigdy nie ciężej niż kobieta robiła to przed ciążą. To bardzo bezpieczna zasada, choć warto dodatkowo wykonać szereg badań, czy ćwiczyć pod okiem trenera personalnego. Jednak tak, ciąża nie musi oznaczać przerwy od aktywności fizycznej, a jest ona nawet wskazana.

Redakcja stylka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

niemowlę nie chce spać
bajka dla dzieci do czytania
katar u niemowlaka

Jesteś zainteresowany reklamą?