Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak powinno przebiegać mycie zębów dla dzieci?

9 lipca 2021 mycie zębów dla dzieci


Pielęgnacja jamy ustnej jest bardzo ważnym elementem życia człowieka, niezależnie od tego czy ma on trzy lata, czy też trzydzieści pięć lat. Jednak dzieci często tego nie rozumieją, aż do momentu, w którym same doświadczą konsekwencji niemycia zębów. Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, aby od najmłodszych lat mycie zębów dla dzieci było zabawą i przyjemnością, aby dopiero w okresie nastoletnim zmieniło się ono w rutynowy nawyk. Jak tego dokonać?

Urozmaicenie pielęgnacji zębów

Wielu rodziców każe dziecku myć zęby, strasząc je próchnicą, bólem dziąseł, czy też dentystą. Niektórzy nawet, gdy są sfrustrowani, „zachęcają” dziecko do mycia zębów krzykiem lub karami. Jednak to zdecydowanie nieodpowiednia droga wychowawcza, ponieważ dziecko ma chcieć dbać o higienę, zamiast bać się konsekwencji pominięcia rutynowego szczotkowania zębów. Dla dziecka mycie zębów powinno być zabawą i przyjemnością, a nie narzuconym obowiązkiem. Jak tego dokonać? Metoda jest bardzo prosta, wystarczy zastosować akcesoria stworzone z myślą o najmłodszych. Szczoteczki wygrywające melodyjkę, pyszne pasty do zębów, kolorowe nadruki z postaciami z bajek… Wszystko to dla dorosłego może wydać się niepozorne i mało znaczące, jednak należy pamiętać, że dziecko patrzy na świat zupełnie innymi oczyma. Dla niego świat zabawy i wyobraźni jest tym, co motywuje najbardziej. Dlatego też warto wydać pieniądze na akcesoria urozmaicające mycie zębów, aby zachęcić dziecko do higieny jamy ustnej i pomóc mu w zbudowaniu instynktownej rutyny.

Jak wcześnie powinno zacząć się dbać o uzębienie malucha?

Tak naprawdę pielęgnację jamy ustnej u dziecka należy przeprowadzać już zanim pojawi się pierwszy ząbek. W tym okresie powinno się przemywać buzię niemowlaka gazikiem jałowym, najlepiej nasączonym ciepłą wodą. Nie tylko zadba to o jego zdrowie i ułatwi ząbkowanie, ale także przyzwyczai go do późniejszego mycia zębów. Wraz z pojawieniem się uzębienia, należy stopniowo przyzwyczajać dziecko do szczotkowania, używając jak najdelikatniejszych modeli szczoteczek do zębów. Na przestrzeni lat można dobierać coraz mniej delikatne szczoteczki, ale pozwolić dziecku myć zęby samodzielnie można dopiero w okresie 8-10 lat jego życia. Młodszy maluch mógłby robić to niedokładnie, bądź zaniedbywać pielęgnację jamy ustnej, co miałoby fatalne skutki w jego przyszłości – zwłaszcza przy ilości cukru jaką zwykle spożywają najmłodsi. Należy także mieć na uwadze, że nawet gdy dziecko zacznie samodzielnie myć zęby, to przez dłuższy czas trzeba kontrolować sposób w jaki to robi i dokładność techniki szczotkowania.

Redakcja stylka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

niemowlę nie chce spać
bajka dla dzieci do czytania
katar u niemowlaka

Jesteś zainteresowany reklamą?