Coraz częściej słyszy się o zabiegach kosmetycznych z użyciem kwasów. Posiadają one wiele pozytywnych właściwości, wpływających na kondycję skóry – a to zdecydowanie zachęca do wypróbowania tej metody dbania o cerę. Kwasy na twarz – m.in. w zależności od ich rodzaju i stężenia – mogą służyć jako sposób na wygładzenie naskórka, zmniejszenie widoczności zmarszczek, niwelowanie blizn oraz pomoc w leczeniu zmian trądzikowych. Co ważne, ich działanie – w przeciwieństwie do standardowych kosmetyków – jest długotrwałe.
Rodzaje kwasów w kosmetyce i ich działanie
Najlepsze efekty daje odpowiednie dopasowanie rodzaju kwasu do wymagań skóry. W tym celu należy poznać główne właściwości każdego z typów i na tej podstawie wybrać spersonalizowaną pielęgnację. Wyróżnia się trzy grupy kwasów. Są to:
– AHA, czyli alfa-hydroksykwasy,
– BHA, czyli beta-hydroksykwasy,
– PHA, czyli poli-hydroksykwasy.
W skład AHA wchodzi m.in. kwas migdałowy, mlekowy, jabłkowy, glikolowy i winowy. Ten rodzaj kwasu posiada głównie właściwości oczyszczające, złuszczające i ujednolicające koloryt skóry. Poleca się go dla osób z cerą suchą, dojrzałą oraz mieszaną. Może również pomóc w łagodzeniu drobnych zmian trądzikowych. Korzystanie z AHA wpływa na szybszą regenerację naskórka i odżywienie go.
Do BHA zalicza się kwas salicylowy, który pomaga zmniejszyć wydzielanie sebum i zniwelować zaskórniki. Charakteryzuje się dokładnym oczyszczaniem cery i jej złuszczaniem oraz działaniem antybakteryjnym, przez co jest polecany dla osób z cerą tłustą i trądzikową. Należy do najsilniej działających kwasów, które można stosować w domowych warunkach.
PHA to z kolei m.in. kwas askorbinowy oraz kwas lakrobionowy. Ten rodzaj kwasu sprawdza się szczególnie w przypadku występowania cery wrażliwej i naczynkowej, czyli takiej, która często boryka się z różnego rodzaju podrażnieniami.
Jak stosować kwasy?
Kwasy na twarz należy nakładać na noc na oczyszczoną twarz. W zależności od produktu i zaleceń, które są podane na opakowaniu, stosuje się je dwojako – pozostawia na skórze lub zmywa. Warto ostrożnie rozpoczynać przygodę z kwasami i pamiętać o tym, by najpierw przetestować niższe stężenia i – w zależności od potrzeb i reakcji skóry – stopniowo je zwiększać. Dobrze jest również nie nakładać ich codziennie – co kilka dni wystarczy. Na czas większych podrażnień lub infekcji skóry należy zrezygnować ze stosowania kwasów. Co ważne, AHA i BHA używa się głownie zimą i jesienią. Jedynie PHA nie posiada właściwości fotouczulających, przez co można go używać nawet w słoneczne dni.