Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Jak wykorzystać dekoracyjny potencjał tkanin jednobarwnych?

6 grudnia 2021 potencjał tkanin jednobarwnych

Najprościej można zaaranżować wnętrze pomieszczenia za pomocą tkanin jednobarwnych. Można nimi dekorować pościel, wybrać je jako materiał dla zasłon, a także wykorzystać w roli ciekawych, stylistycznych dodatków. Co ciekawe, tkaniny te mogą być interesującym wstępem dla dalszych działań dekoracyjnych realizowanych za pomocą tkanin dostępnych w różnobarwnych odmianach.

Standardowe tkaniny bawełniane

Jeśli chodzi o tkaniny jednobarwne, to ich najpopularniejszym reprezentantem jest oczywiście bawełna, którą niejednokrotnie łączy się z poliestrem. W związku z tym, że jego procentowy udział w produkcie finalnym jest dość szczątkowy (zaledwie 30 procent), uzyskaną w ten sposób tkaninę definiuje się jako strukturę bawełnianą. Jest ona bardzo często wykorzystywana jako element pościeli, gdyż nie tylko jest wytrzymała, ale też niezwykle przyjemna w dotyku. Jednym słowem: spanie w niej jest prawdziwą przyjemnością, co jest zasługą odpowiedniej gramatury, lekkości, ale też ciekawych właściwości termicznych.

A może by tak poliester?

Ciekawą alternatywą dla jednobarwnych tkanin bawełnianych są ich poliestrowe odmiany. Od strony dekoracyjnej nie ma tu zbyt dużej różnicy pomiędzy bawełną a tworzywem sztucznym. Warto jednak zaznaczyć, że poliestrowa tkanina jednobarwna jest dużo bardziej wytrzymała od swojego bawełnianego odpowiednika. Świadczy o tym m.in. gramatura samego produktu, której wartość oscyluje w granicach 290 – 300 g na metr kwadratowy tkaniny. Dzięki temu jest ona również odporna na przetarcia i inne oddziaływania mechaniczne.

Najpopularniejsze tkaniny jednobarwne

W domowej aranżacji tkanina jednobarwna może mieć wiele ciekawych zastosowań. Jednym z nich jest… obrus, który niekoniecznie musi być utrzymany w śnieżnobiałej stylistyce. Wręcz przeciwnie – niektóre tkaniny jednobarwne na obrus mogą mienić się szerokim spektrum szarości, a także wielu innych, zwykle pastelowych barw. Obrusy te mogą być wykonane z wielu różnych tworzyw, aczkolwiek najpopularniejszym z nich wciąż są tkaniny syntetyczne. Dzięki temu obrus jest wytrzymały, odporny na przetarcia i z łatwością znosi oddziaływania dość szerokiego spektrum temperatur. Co ważne, obrusy wykonane z materiałów syntetycznych są dużo bardziej odporne na zabrudzenia, toteż ich późniejsze czyszczenie jest o wiele łatwiejsze.

Podsumowując, tkaniny jednobarwne to jeden z podstawowych elementów dekoracyjnych, które – co ciekawe – nie muszą być przypisane wyłącznie do nowocześnie urządzonego wnętrza. Mało tego – tkaniny wykonane z bawełny i materiałów syntetycznych mają swoje ciekawe właściwości fizykochemiczne.

Redakcja stylka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zegarek dla mężczyzny
biustonosz
Zegarki Bowa

Jesteś zainteresowany reklamą?