Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak odróżnić lewą soczewkę kontaktową od prawej?

28 lipca 2022 soczewki


W dwudziestym pierwszym wieku wielu z nas cierpi na różnego rodzaju wady wzroku. Do schorzeń z tej grupy należy między innymi astygmatyzm. Ważne jest nie tylko stosowanie odpowiednich narzędzi do walki z astygmatyzmem (soczewki dla astygmatyków), ale także takie techniczne kwestie jak właściwe stosowanie dostępnych rozwiązań. Istotną kwestią w tym zakresie jest na przykład… odróżnianie lewej soczewki kontaktowej od prawej. W jaki sposób można je odróżnić? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, zapoznaj się z naszym tekstem. Miłej lektury!

Soczewki dla astygmatyków – dlaczego są potrzebne?

Astygmatyzm należy do jednej z najczęściej występujących wad narządów wzroku. W pewnym uproszczeniu astygmatyzm objawia się jako pogorszenie ostrości wzroku (w zależności od kąta widzenia). W efekcie, widok, na który spoglądamy z bliska lub daleka (jest to zależne od tego, z jakim typem astygmatyzmu mamy do czynienia), staje się zamglony i niewyraźny.

Czy można przeciwdziałać astygmatyzmowi? Na szczęście, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. To jeszcze nie wszystko. Walka z tym schorzeniem jest dość prosta. Aby zniwelować negatywne efekty astygmatyzmu, stosuje się między innymi soczewki. Soczewki dla astygmatyków są powszechnie uznawane za jeden z najskuteczniejszych sposobów niwelujących objawy wad wzroku. Wśród rozwiązań w tym zakresie stosuje się tzw. soczewki toryczne dla osób cierpiących na astygmatyzm, które stanowią interesującą alternatywę dla tradycyjnych okularów korekcyjnych.

Jak odróżnić lewą soczewkę kontaktową od prawej?

Oprócz doboru odpowiedniego rozwiązania w zakresie soczewek korekcyjnych ważne jest także to, czy soczewki dla astygmatyków zostały właściwie nałożone. Kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji, gdy wada wzroku dotyka lewe i prawe oko w różnym stopniu.

Jak stwierdzić, czy soczewki dla astygmatyków zostały nałożone w prawidłowy sposób? Wbrew pozorom, rozróżnienie to jest dość łatwe. Jeśli soczewki zostaną nałożone niewłaściwie, Twoje oczy już po krótkim czasie będą podrażnione i zaczną piec. Jak należy postępować w takiej sytuacji? Konieczne jest niezwłoczne zdjęcie soczewek oraz nałożenie ich w prawidłowym układzie.

Problem odróżnienia lewej soczewki kontaktowej od prawej nie występuje w przypadku, gdy wada wzroku jest jednakowa w przypadku obu oczu. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że nie istnieją soczewki dedykowane dla lewego i prawego oka. Odpowiedni dobór narzędzi korekcyjnych jest uzależniony od takich czynników jak np. średnica soczewki oraz promień jej krzywizny bazowej.

Oznaczenia cyfrowe na soczewkach – czemu służą oznaczenia cyfrowe?

W niektórych przypadkach soczewki dla astygmatyków mają oznaczenia cyfrowe. Ważne jest, by cyfry te – po położeniu soczewki na palcu – przedstawiały cyfry ułożone w kolejności rosnącej (może być to na przykład ciąg typu „123″). W przeciwnym wypadku tzn. jeśli układają się one np. od prawej do lewej, konieczne jest wywinięcie soczewki na drugą stronę.

Redakcja stylka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

soczewki
cieniowanie włosów
krem z retinolem

Jesteś zainteresowany reklamą?